Błękitny krokodyl

To była prawdziwa gratka – mieszkańcy Konina i miłośnicy kolei mogli podziwiać górniczą lokomotywę EL.2. Elektrowóz wraz z wagonem samowyładowczym pojawił się na konińskim dworcu kolejowym 23 czerwca. Widok był o tyle nietypowy, że tradycyjnie zielony krokodyl zmienił kolor na błękitny.

Pomalowana lokomotywa to dzieło rumuńskiego artysty Iona Barbu, emerytowanego górnika z zagłębia Jiu. Zaskakująca barwa nawiązuje do rumuńskiego zwyczaju porównywania pracy pod ziemią z wstępowaniem do nieba, natomiast namalowane hasło to słowa, jakimi górnicy z doliny Jiu rozpoczynali szychtę. Na lokomotywie można odnaleźć także ciekawe skojarzenia z Polską.

Przejazd składu z bazy Kolei Górniczych do Konina nazwano Operacją Krokodyl. Było to niełatwe przedsięwzięcie, ponieważ górniczy tabor nie jest przystosowany do jazdy w sieci PKP PLK. Dlatego skład przyciągnęła lokomotywa spalinowa. Trasa prowadziła od warsztatów w Kazimierzu przez stację Przesmyk-Gaj i dalej dawną linią kolejową nr 388 do Konina, gdzie przez całe popołudnie można było podziwiać i zwiedzać niebieskiego krokodyla. W operację zaangażowani byli pracownicy spółek PAK KWB Konin oraz PAK Górnictwo, a także wolontariusze organizacji Lignit.org, która kultywuje pamięć o historii kolei i przygotowuje cyfrową bazę lokomotyw regionu konińskiego.

- Nie spodziewaliśmy się takiej inicjatywy i pomysł z nadaniem lokomotywie tak niespotykanej szaty trochę nas zadziwił, ale efekt jest spektakularny. Miejmy nadzieję, że pozwoli lokomotywie pozostać w ludzkiej pamięci, na zdjęciach i w publikacjach, aby przyszłe pokolenia mogły do nich sięgać. Założenie jest takie, że lokomotywa będzie jeździła na trasie z Lubstowa do elektrowni do czasu zakończenia wydobycia, czyli do końca marca przyszłego roku, a później ma zostać upamiętniona poprzez wystawienie w gminie Wierzbinek, w tej nowej szacie graficznej – powiedział inż. Andrzej Rudziński, kierownik Wydziału Koleje Górnicze.

Wydarzenie było częścią projektu Just Transition Culture przygotowanego przez organizacje pozarządowe działające w trzech górniczych regionach: Wielkopolsce Wschodniej, Dolinie Jiu w Rumunii i Zachodniej Macedonii w Grecji. Występy, wystawy i warsztaty JTC towarzyszyły międzynarodowej konferencji Doroczny Dialog Polityczny, która 24 i 25 czerwca odbyła się w Koninie.

PAK KWB KONIN

600-lecia 9
62-540 KLECZEW