„Rekultywacja terenów pogórniczych jest tym etapem działalności górniczej, która z jednej strony rekompensuje niekorzystne zmiany powodowane tą działalnością, a z drugiej w wielu przypadkach jest początkiem nowego, często bardziej atrakcyjnego sposobu zagospodarowania terenu. Do takiego wniosku upoważnia analiza dokonywanych rekultywacji przez górnictwo odkrywkowe minionych lat.” *
Słowa te z powodzeniem można odnieść do kopalni Konin, która jako pierwsza w branży przystąpiła do rewitalizacji gruntów poodkrywkowych. Już w latach 1960 nawiązała współpracę ze środowiskiem naukowym: Katedrą Gruntoznawstwa AGH w Krakowie i Zakładem Ochrony Środowiska Rejonów Przemysłowych PAN w Zabrzu, który w 1970 roku uruchomił w kopalni Konin Stację Doświadczalną Terenów Pogórniczych. Placówką tą przez wiele lat kierował prof. dr hab. Jan Bender, po nim ośrodek – już jako Katedrę Gleboznawstwa i Rekultywacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu- przejęła prof. Mirosława Gilewska.
Efektem współpracy górników i naukowców jest wzorzec rekultywacji rolnej, znany jako Model PAN lub koncepcja gatunków docelowych. W myśl tej formuły podstawowym zabiegiem rekultywacyjnym jest naprawa chemizmu gruntu poprzez odpowiednie nawożenie, a następnie naprawa właściwości fizycznych surowej skały. Autorzy koncepcji twierdzą, że rośliną pionierską może być prawie każda roślina uprawna lub prawie każdy gatunek lasotwórczy, zalecają także stosowanie płodozmianów rekultywacyjnych. Zasady te dowodzą, że o procesach glebotwórczych i produktywności powstającego agrosystemu decydują prowadzone metody rekultywacji i sposób zagospodarowania gruntów na zwałowisku.
Zabiegi rekultywacyjne polegają na nadaniu lub przywróceniu gruntom zdegradowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych, dzięki czemu obszary te mogą zostać dalej zagospodarowane. Osiągnięcie tego celu wymaga rozłożenia procesu rewitalizacji w czasie. Najwcześniejszy etap realizowany jest jeszcze w fazie projektu inwestycji, w którym określa się kierunki i zasięg przyszłej rekultywacji. Etap drugi to rekultywacja techniczna, polegająca między innymi na ukształtowaniu rzeźby terenu, regulacji stosunków wodnych, umocnieniu skarp, budowie sieci dróg dojazdowych i przepustów, a także odtworzeniu wierzchniej warstwy gleby metodami technicznymi.
Etap trzeci obejmuje obudowę biologiczną zboczy i wierzchowin oraz zainicjowanie procesów glebotwórczych poprzez wprowadzenie odpowiedniej roślinności i przeprowadzenie prac umożliwiających wytworzenie warstwy gleby o pożądanej aktywności biologicznej.
Wszystkie te zabiegi sprawiają, że „opinia o przemyśle wydobywczym węgla brunatnego jako dewastatorze środowiska zmienia się i w coraz większym stopniu dostrzegana jest jego rola jako odtwórcy walorów krajobrazowych i właściwości produkcyjnych wcześniej zdewastowanych terenów. Nierzadko na takich obszarach można uzyskać walory produkcyjne, przyrodnicze i krajobrazowe lepsze od tych, jakie były przed rozpoczęciem eksploatacji. Rekultywację zaczęto uznawać za integralną część działalności górniczej w toku której (…) następuje odtworzenie tych przekształconych elementów środowiska, które warunkują jego racjonalne zagospodarowanie i użyteczność społeczną.” **
Zabiegom rewitalizacyjnym podlegają wszystkie grunty przekształcane przez kopalnię, działania te stanowią najważniejszą działalność spółki po zakończeniu eksploatacji węgla. Zasięg tych zabiegów jest imponujący, ich formy zróżnicowane, a efekty wysoko oceniane przez polskich i zagranicznych ekspertów.
Rekultywacja wykonywana jest w ciągu pięciu lat od zakończenia działalności przemysłowej. Kopalnia Konin prowadzi rekultywację o kierunku rolnym, leśnym, wodnym, rekreacyjno-sportowym i specjalnym. Kierunki rewitalizacji zawsze są uzgadniane z gminą, a wiele projektów zostało zrealizowanych na specjalne życzenie lokalnych mieszkańców.
* Kasztelewicz Zbigniew: Rekultywacja terenów pogórniczych w polskich kopalniach odkrywkowych, Kraków 2010
** Wójcik Jerzy, Krzaklewski Wojciech: Rekultywacja leśna czynnikiem bioróżnorodności ekosystemów na terenach pogórniczych, Konin 2012
Rekultywacja rolna przez wiele lat była przodującym kierunkiem prowadzonym przez kopalnię Konin. O jego dominacji zdecydowała obecność w nadkładzie glin zwałowych szarych, które dzięki swym własnościom są doskonałym materiałem na prowadzenie rekultywacji rolnej, a także leśnej.
Podstawy rekultywacji rolniczej opracowali twórcy Modelu PAN. Zaproponowana przez nich metoda wymaga przygotowania materiału zwałowego o szczególnych właściwościach. Można go uzyskać stosując zwałowanie selektywne, dzięki czemu wierzchnią warstwę zwałowiska stanowią w większości gliny szare, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej produktywności nowo tworzonych gleb. Osiągnięcie pożądanego celu wymaga jednak wykonania wielu działań technicznych i technologicznych oraz przeprowadzenia szeregu zabiegów agrotechnicznych. Na tak przygotowane podłoże aplikuje się zwiększoną ilość nawozów mineralnych, a następnie dokonuje wysiewu mieszaniny nasion lucerny oraz odpowiednio dobranych gatunków traw.
W efekcie tych zabiegów powstaje warstwa gleb, na których można założyć pola uprawne. Utworzono je na terenach po odkrywce Gosławice, Jóźwin, Kazimierz, Pątnów i Lubstów. Na gruntach pokopalnianych można uprawiać pszenicę, buraki, rzepak, słoneczniki czy kukurydzę. Prowadzone badania wskazują, że produkcja rolna na gruntach zrekultywowanych jest często bardziej efektywna niż na rodzimych piaszczystych glebach regionu konińskiego.
Model PAN sprawdza się również przy rekultywacji leśnej; kierunek ten można wprowadzić bezpośrednio po wykonaniu rekultywacji technicznej. Zalesianie skarp umożliwia ochronę zwałowisk przed erozją i jednocześnie tworzy nową, żyzną warstwę gleby.
Prawidłowe postępowanie wymaga właściwego doboru gatunków drzew i krzewów. Model stosowany w kopalni Konin, ze względu na występowanie w podłożu glin zwałowych szarych, opiera się na lasotwórczych gatunkach liściastych. Najczęściej wprowadza się dąb szypułkowy, jesion wyniosły, modrzew europejski i buk zwyczajny. Gatunki domieszkowe to lipa drobnolistna, grab pospolity, klon zwyczajny i klon jawor. Natomiast wśród sadzonych krzewów dominuje karagana syberyjska, głóg, jarząb, rokitnik zwyczajny, robinia akacjowa i bez czarny.
Na udatność nasadzeń wpływa właściwe przygotowanie powierzchni, odpowiednio zaplanowane zagęszczenie oraz jakość stosowanego materiału (wiek sadzonki, system korzeniowy, zdrowotność), a także technika sadzenia i warunki pogodowe. Bardzo ważnym czynnikiem jest nawożenie mineralne, stosowane przez okres 4-5 lat, a później uzupełniane w miarę potrzeb. Rosnące drzewka i krzewy poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym, systematycznie dokonuje się przeglądu nasadzeń i w razie potrzeby uzupełnia ubytki spowodowane przez zwierzynę lub niskie temperatury panujące w okresie zimowym.
Na zwałowiskach zamkniętych i czynnych odkrywek w rejonie Konina powstało już wiele hektarów lasów, w których rozmaite gatunki zwierząt znalazły doskonałe warunki do życia.
Rekreacja to najmłodszy kierunek rekultywacji terenów pogórniczych, często występujący łącznie z kierunkiem wodnym. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem zrewitalizowanych obszarów w celach rekreacyjno-sportowych, stąd też wiele projektów jest realizowanych zgodnie z sugestiami samorządów gminnych.
Przykładem takich działań może być teren po odkrywce Jóźwin IIA, ukształtowany na życzenie gminy Kleczew pod ośrodek rekreacyjny. Centralny punkt Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej stanowi zbiornik wodny, wokół którego powstały liczne obiekty umożliwiające aktywny wypoczynek.
Funkcje rekreacyjną będzie spełniał także zbiornik wodny oraz jego otoczenie, powstający po zachodniej stronie Kleczewa w wyrobisku końcowym odkrywki Kazimierz Północ.
Natomiast na zrewitalizowanym obszarze po odkrywce Kazimierz Południe utworzono między innymi boisko sportowe i strzelnicę. Część tego terenu zagospodarował prężnie działający Aeroklub Koniński, wykorzystujący panujące tam znakomite warunki dla uprawiania szybownictwa i skoków spadochronowych.
Walor rekreacyjny zyskał także teren po odkrywce Morzysław. W Parku 700-lecia obok jeziorka powstały korty tenisowe, hala sportowa, plac zabaw, a ostatnio tzw. tyrolka ciesząca się wielkim powodzeniem dzieci i młodzieży.
Rekultywacja wodna to kierunek, który w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy. Takim zagospodarowaniem terenów pogórniczych zainteresowane są samorządy i społeczności lokalne. Odpowiadając na ich oczekiwania, kopalnia tworzy zbiorniki wodne, niektóre dużo większe od naturalnych, wykorzystując w tym celu wyrobiska końcowe odkrywek. Nowe akweny cechuje wysoka jakość wód, ponieważ są zasilane głównie wodami podziemnymi.
W rejonie Konina powstało w ten sposób już sześć zbiorników wodnych:
- zbiornik po odkrywce Morzysław, dziś w Parku 700-lecia w Koninie (akwen o powierzchni 2,5 ha)
- zbiornik po odkrywce Niesłusz, na osiedlu Zatorze, także w granicach miasta (18,5 ha)
- jezioro Czarna Woda po odkrywce Gosławice (32,5 ha)
- zbiornik po odkrywce Pątnów w Mikorzynie (360 ha), sprzedany na licytacji, pierwsze jezioro w Polsce kupione przez osobę prywatną
- zbiornik w Kozarzewku po odkrywce Kazimierz Południe (65 ha)
- zbiornik w polu Bilczew odkrywki Drzewce (33 ha).
Plany przewidują powstanie pięciu kolejnych akwenów w wyrobiskach końcowych. Dwa z nich są już tworzone: zbiornik po odkrywce Lubstów (475 ha) oraz po odkrywce Kazimierz Północ (o powierzchni 522 ha) w Kleczewie. Akweny powstaną także w wyrobiskach końcowych odkrywek Jóźwin II B (438 ha), Drzewce (125 ha) oraz Tomisławice (ponad 200 ha).
Pokopalniane zbiorniki służą głównie rekreacji, ale pełnią także funkcję retencyjną. Dobrze wpisały się w krajobraz regionu, zdecydowanie podnosząc jego walory turystyczne. Stały się atrakcyjnym i popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców gmin górniczych. Brzegi akwenów w większości przypadków zostały już zagospodarowane – utworzono plaże piaszczyste i trawiaste, ścieżki rowerowo-spacerowe, place zabaw dla dzieci. Zbiorniki mają na ogół części o różnej głębokości – płytsze pełnią rolę kąpielisk, głębsze służą wędkarzom. Ze względu wyjątkową przezroczystość wody pokopalniane jeziora wzbudzają także zainteresowanie płetwonurków. Bardzo szybko akweny te stają się siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych i ryb. Istnienie ciągu naturalnych jezior wokół kopalni oraz powstawanie nowych akwenów to doskonały dowód na to, że PAK KWB Konin skutecznie łączy działalność górniczą z troską o otoczenie przyrodnicze.