Konińscy górnicy, pracownicy PAK KWB Konin i PAK Górnictwo, pamiętają o swojej patronce. Jak co roku w przeddzień Barbórki złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Barbary stojącym przed biurowcem w Kleczewie. W krótkiej uroczystości wzięły udział zarządy spółek oraz delegacje organizacji związkowych i społecznych wraz z pocztami sztandarowymi. Górnikom towarzyszyli fanfarzyści.
Główne uroczystości odbyły się czwartego grudnia. Zgodnie z tradycją rozpoczęła je msza w intencji konińskich górników i ich rodzin odprawiona w kościele św. Wojciecha. Licznie przybyli na nią obecni i emerytowani pracownicy, prezesi i członkowie zarządów obu spółek, władze miasta i powiatu oraz gmin. Uroczysty charakter nabożeństwa podkreśliła obecność pocztów sztandarowych górniczych spółek oraz działających w nich organizacji. Podczas mszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni wcześniej wiceprezesa zarządu PAK KWB Konin Jarosława Czyża.
Po nabożeństwie górnicy, prowadzeni przez kopalnianą orkiestrę, przemaszerowali ulicami Konina na tradycyjne śniadanie. Smaczny ciepły posiłek przydał się zziębniętym uczestnikom pochodu.
Barbórka była także okazją do podsumowania całorocznej działalności. Prezes zarządu PAK Górnictwo Dariusz Szymczak tak ocenił pracę spółek górniczych:
Mijający rok to okres dużych wyzwań związanych z zapewnieniem wystarczającej ilości węgla dla Elektrowni Pątnów. Jak się okazuje, działania na jednej odkrywce Tomisławice to z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw bardzo trudne zadanie. Ale dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników Kopalni Konin i spółki PAK Górnictwo udało się te dostawy zrealizować, także te z Sieniawy, i to bez większych problemów.
Kończąc naszą działalność górniczą i energetyczną w rejonie konińskim oraz tureckim nie zapominamy o środowisku i prowadzimy zakrojone na dużą skalę roboty rekultywacyjne. To nie tylko roboty na odkrywkach już wyłączonych z produkcji górniczej, ale także na dwóch dużych składowiskach odpadów paleniskowych należących do ZEPAK, które właśnie w tym roku zrekultywowała spółka PAK Górnictwo.
Wiemy już, że nadchodzący 2025 rok będzie dla naszych górniczych spółek jeszcze większym wyzwaniem. To, jak zakładamy, ostatni pełny rok wydobycia węgla z odkrywki Tomisławice, ale jednocześnie dużo większy wolumen dostaw w stosunku do roku obecnego. Wierzę, że sprostamy tym wyzwaniom, bo jesteśmy do tego dobrze przygotowani.
Prezes zarządu PAK KWB Konin Piotr Woźny odniósł się między innymi do zamierzeń dotyczących przyszłości konińskiego kompleksu:
Koniec działania bloków węglowych i koniec funkcjonowania kopalni przewidujemy na pierwsze półrocze 2026 roku. To termin wyeksploatowania węgla z ostatniej działającej odkrywki Tomisławice.
Transformacja energetyczna jest faktem, nie uciekniemy od tego. W Wielkopolsce wschodniej, w sposób bardzo uczciwy i otwarty już od lat mówiliśmy o tym, że transformacja się dzieje i że koniec wydobycia węgla brunatnego oznacza koniec produkcji energii z tego surowca. Przez ostatnie cztery lata bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do tego momentu i staraliśmy się stworzyć możliwie największe wsparcie dla naszych załóg.
Przypomnę raz jeszcze, że udało się uzyskać niezwykle ważną dla pracowników naszego koncernu, ale też dla pracowników innych regionów węglowych w Polsce, ustawę osłonową, która przewiduje osłony socjalne dla pracowników sektora energetycznego, udało nam się również uzyskać finansowany ze środków unijnych program „Droga do zatrudnienia po węglu”. Zatem, jakkolwiek to pewnie już ostatnie miesiące funkcjonowania zagłębia konińsko-turkowskiego, to wydaje się, że lekcja została odrobiona.
System energetyczny w Polsce jest oparty o przestarzałe lub starzejące się bloki węglowe, zatem to, co Polska musi zrobić, to budowa nowoczesnych bloków gazowych. Bardzo dobrze, że w Polsce dynamicznie rozwija się odnawialna energia, ale są takie dni i takie godziny, kiedy słońce nie świeci, wiatr nie wieje. Potrzebne są nam wtedy stabilne źródła energii. Wydaje się, że takimi źródłami są elektrownie gazowe. My taką siłownię budujemy w Turku na terenie po elektrowni na węgiel brunatny.
Są również plany budowy elektrowni jądrowej. Nie mamy żadnych wątpliwości, że Pątnów jest prawdopodobnie najlepszą lokalizacją dla takiej inwestycji. Są tutaj wszystkie elementy: jest prowadzona działalność energetyczna, jest niezwykle wysoki poziom akceptacji społecznej, jest woda, przy pomocy której można chłodzić bloki. Jest tutaj wreszcie wyprowadzenie mocy systemu energetycznego - Konin to jedno ze skrzyżowań szlaków energetycznych w Polsce. Spółka, którą założyliśmy wspólnie z PGE w dalszym ciągu realizuje prace rozpoznawcze, prace badawcze na terenie, na którym taka instalacja miałaby zostać zrealizowana. Jestem dobrej myśli co do tego projektu.
Z okazji Barbórki uhonorowano zasłużonych pracowników kopalni Konin i PAK Górnictwo odznaczeniami państwowymi i zakładowymi, nadano honorowe stopnie górnicze oraz wręczono szpady i kordziki.
W programie Barbórki nie mogło zabraknąć tradycyjnych biesiad górniczych – pod koniec listopada gwarkowie spotkali się na Karczmie Piwnej, a panie zamieniły Babski Comber w bal u Drakuli.
Obchodom Dnia Górnika w Koninie towarzyszą także dwie ogólnopolskie imprezy sportowe: Zimowe Regaty Barbórkowe oraz Bieg Uliczny o Lampkę Górniczą. W tym roku obie przebiegły w sprzyjających warunkach pogodowych – żeglarze mieli wystarczająco silny wiatr, a biegacze cieszyli się ze słonecznej bezwietrznej aury.